HCRP
Register
Print this Page
 
2010 REPUBLICAN PRIMARY
(For archive reference only)

NOVEMBER 2010 GENERAL ELECTION INFORMATION CAN BE FOUND HERE
 
HCRP 2010 Republican Primary

Harris County Republican Party

3311 Richmond Ave., Suite 218
Houston, Texas 77098


Phone: 713-838-7900 - FAX: 713-838-7901
Republican Primary Election Results
Precinct Chairman Filings & Information
Register to Vote Voter Registration Search
Early Voting Information
ENGLISH | SPANISH | VIETNAMESE
Ballot by Mail Application
ENGLISH | SPANISH | VIETNAMESE
Important Election Dates For Voters

Republican Leadership Council

The Republican Leadership Council logo indicates those elected officials and candidates who provide generous financial support to the Harris County Republican Party through membership in the Republican Leadership Council. To join the RLC, please click here for an application.

To Candidates or Campaigns: Please send updated or corrected information to:
webmaster@harriscountygop.com



2010 Republican Primary Election Results
Office Name Phone Online
U.S. Representative District 2
Ted Poe (i) 281-358-8866 Web
U.S. Representative District 7
John Culberson (i) 281-304-0093 Web Email Facebook Twitter YouTube
U.S. Representative District 9
Steve Mueller 281-382-8201 Web Email Facebook
U.S. Representative District 10
Michael McCaul (i) 512-431-2525 Web Email Facebook YouTube
U.S. Representative District 18
John Faulk (Bio) 832-265-4074 Web Email Facebook Twitter
U.S. Representative District 22
Pete Olson (i) 281-342-7383 Web Email
U.S. Representative District 29
RLC Member Roy Morales 713-320-8167 Web Email Facebook Twitter
Governor
Rick Perry (i) 512-478-3276 Web Email Facebook Twitter YouTube
Lt. Governor
David Dewhurst (i) 512-236-9798 Web Email Facebook Twitter YouTube
Attorney General
Greg Abbott (i) 512-477-2002 Web Email Facebook Twitter YouTube
Comptroller
Susan Combs (i) 512-327-3345 Web Email Facebook Twitter
Land Commissioner
Jerry Patterson (i) Web
Agriculture Commissioner
Todd Staples (i) 512-912-1603 Web Email Twitter YouTube
Railroad Commissioner
David Porter 432-559-4683 Web Email Facebook Twitter
Justice Supreme Court Place 3
Debra Lehrmann (i) 817-657-8937 Web Email Facebook
Justice Supreme Court Place 5
Paul Green (i) 512-637-8778 Web Email Facebook
Justice Supreme Court Place 9
Eva Guzman (i) 512-536-1332 Web Email Facebook Twitter
Court of Criminal Appeals Place 2
Lawrence 'Larry' Meyers (i)
Court of Criminal Appeals Place 5
Cheryl Johnson (i)
Court of Criminal Appeals Place 6
Michael E. Keasler (i)
State Senator District 7
RLC Member Dan Patrick (i) 281-500-4665 Web Email Facebook Twitter
State Senator District 13
Michael Mauldin 713-485-0181 Email
State Senator District 15
Bill Walker 832-347-1922 Email
State Senator District 17
Joan Huffman (i) Web Email Facebook YouTube
State Representative Dist. 126
Patricia Harless (i) Email
State Representative Dist. 127
RLC Member Dan Huberty (Bio) 713-526-3399 Web Email Facebook Twitter 
State Representative Dist. 128
RLC Member Wayne Smith (i)
State Representative Dist. 129
RLC Member John E. Davis (i) Web Email
State Representative Dist. 130
Allen Fletcher (i) Web Facebook Twitter
State Representative Dist. 131
State Representative Dist. 132
Bill Callegari (i) Email Facebook
State Representative Dist. 133
RLC Member Jim Murphy 713-526-3399 Web Email
State Representative Dist. 134
RLC Member Sarah Davis (Bio) 713-320-2077 Web Email Facebook
State Representative Dist. 135
RLC Member Gary Elkins (i) 713-849-4279 Web Email Facebook Twitter
State Representative Dist. 136
RLC Member Beverly Woolley (i)
State Representative Dist. 137
Sylvia Spivey
State Representative Dist. 138
Dwayne Bohac (i) Web Email Facebook YouTube
State Representative Dist. 139
State Representative Dist. 140
State Representative Dist. 141
Michael Bunch 281-443-2602 Web Email
State Representative Dist. 142
State Representative Dist. 143
Gilbert Pena Email
State Representative Dist. 144
Ken Legler (i) 713-526-3399 Web Email Facebook Twitter YouTube
State Representative Dist. 145
State Representative Dist. 146
State Representative Dist. 147
State Representative Dist. 148
Fernando Herrera 832-388-1206 Web Email Twitter
State Representative Dist. 149
RLC Member Jack O'Connor 281-496-7007 Web Email Facebook Twitter
State Representative Dist. 150
RLC Member Debbie Riddle (i) Web Email Facebook Twitter
State Board of Education, District 4
Chief Justice 1st Court of Appeals
Sherry Radack (i) (Bio) Web Email Facebook
Justice 1st Court of Appeals, Place 4
Evelyn Keyes (i) (Bio) Web Email
Justice 1st Court of Appeals, Place 8 (unexpired term)
Michael C. Massengale (i) (Bio) 713-622-0048 Web Email Facebook Twitter
Justice 14th Court of Appeals, Place 2
Sharon McCally (Bio) Web Email
Justice 14th Court of Appeals, Place 5 (unexpired term)
Martha Hill Jamison 713-523-5402 Web Email
Justice 14th Court of Appeals, Place 9
Tracy Elizabeth Christopher (i) (Bio)
District Judge 55th District
RLC Member Jeff Shadwick
District Judge 113th District
John Donovan
District Judge 157th District
RLC Member Randy Wilson (i) (Bio) 713-622-0048 Web Email
District Judge 180th District
Marc Brown (Bio) 713-305-8475 Web Email
District Judge 182nd District
Jeannine Barr (i) Email
District Judge 183rd District
RLC Member Vanessa Velasquez (i) (Bio) Web Email
District Judge 184th District
Jan Krocker (i)
District Judge 185th District
Susan Brown (i) Email
District Judge 189th District
Bill Burke (i) Email
District Judge 190th District
Patricia J. Kerrigan (i) (Bio) 832-723-9836 Web
District Judge 208th District
Denise Collins (i) Email
District Judge 209th District
Mike McSpadden (i) (Bio)
District Judge 228th District
Marc Carter (i) Email
District Judge 230th District
Belinda Hill (i)
District Judge 232nd District
Mary Lou Keel (i) (Bio) Email
District Judge 234th District
RLC Member Reece Rondon (i) (Bio) Web Email Facebook
District Judge 245th District
RLC Member Roy L. Moore Web Email Facebook
District Judge 246th District
Jim York (i)
District Judge 247th District
Bonnie Crane Hellums (i) (Bio) Email
District Judge 248th District
Joan Campbell (i) Email
District Judge 257th District
RLC Member Judy Warne (i) (Bio) 713-515-5390 Web Email
District Judge 262nd District
Denise Bradley 713-899-5375 Web Email
District Judge 263rd District
Jim Wallace (i) (Bio) Email
District Judge 269th District
RLC Member Dan Hinde (i) (Bio) 713-622-0048 Web Email Facebook Twitter
District Judge 270th District
RLC Member Brent Gamble (i)
District Judge 280th District
RLC Member Lynn Bradshaw Hull (Bio) 713-523-0818 Web Email
District Judge 281st District
RLC Member Sylvia Matthews (i) (Bio) 713-622-0048 Web Email Facebook
District Judge 295th District
Caroline E. Baker (i) 713-526-3399
Family District Judge 308th District
RLC Member James Lombardino 713-877-8531 Web Email Facebook
Family District Judge 309th District
RLC Member Sheri Y. Dean 281-333-8456 Web Email Facebook
Family District Judge 310th District
RLC Member Lisa Millard (i) 713-468-6036 Web Email
Family District Judge 311th District
Denise Pratt 713-222-7228 Web Email Facebook
Family District Judge 312th District
RLC Member David Farr (Bio)
Family District Judge 313th District
RLC Member Glenn Devlin 713-869-9909 Web Email
Family District Judge 314th District
John F. Phillips (i) Web Email
Family District Judge 315th District
RLC Member Michael 'Mike' Schneider (i) (Bio) Web Email
County Judge
RLC Member Ed Emmett (i) 713-521-9669 Email
County Civil Court at Law No. 1
RLC Member R. Jack Cagle (i) (Bio) 713-927-0720 Web Email
County Civil Court at Law No. 2
RLC Member Jacqueline Lucci Smith (i) 832-641-6261 Web Email Facebook Twitter
County Civil Court at Law No. 3
RLC Member Linda Storey (i) (Bio) Web Email Facebook Twitter
County Civil Court at Law No. 4
RLC Member Roberta Lloyd (i) (Bio) Web Email Facebook Twitter
County Criminal Court No. 1
Paula Goodhart (Bio) Web Email Facebook
County Criminal Court No. 2
Bill Harmon (i) Email
County Criminal Court No. 3
Natalie Fleming Email Facebook
County Criminal Court No. 4
RLC Member John Clinton (Bio) 713-222-6683 Web Email Facebook
County Criminal Court No. 5
Margaret Stewart Harris (i) (Bio) Email
County Criminal Court No. 6
Larry Standley (i) (Bio) 713-526-3399
County Criminal Court No. 7
Pam Derbyshire (i) (Bio) 713-301-0941 Email
County Criminal Court No. 8
RLC Member Jay Karahan (i) (Bio) Web Email Facebook Twitter
County Criminal Court No. 9
Analia Wilkerson (i) (Bio) Email Facebook
County Criminal Court No. 10
Sherman A. Ross (i)
County Criminal Court No. 11
Diane Bull (i) (Bio) Email
County Criminal Court No. 12
Robin Brown (i) (Bio) Email
County Criminal Court No. 13
Don Smyth Web Email Facebook
County Criminal Court No. 14
Mike Fields (i) (Bio) Email
County Criminal Court No. 15
Jean Spradling Hughes (i) Email
County Probate Court No. 1
Loyd Wright 713-590-9688 Web Email
County Probate Court No. 2
RLC Member Mike Wood (i)
County Probate Court No. 3
RLC Member Rory Robert Olsen (i) (Bio) Email
County Probate Court No. 4
RLC Member Christine Riddle Butts (Bio) Web Email Facebook
District Clerk
RLC Member Chris Daniel (Bio) 281-682-8710 Web Email Facebook Twitter
County Clerk
RLC Member Stan Stanart 281-606-5611 Web Email Facebook
County Tax Assessor-Collector (unexpired term)
Don Sumners 713-857-0236 Web Email
County Treasurer
Orlando Sanchez (i) Web Email Facebook
County School Trustee, Pos. 1, Pct. 2
Marvin Morris Email
County School Trustee, Pos. 2, Pct. 4
Angie Chesnut (i) Email
County Commissioner Pct. 2
Jack Morman Web Email Facebook
County Commissioner Pct. 4
RLC Member Jerry Eversole (i) 713-526-3399
Justice of the Peace Pct. 1, Place 2
Justice of the Peace Pct. 2, Place 2
Phillip Webb 281-253-7703 Web Email Facebook Twitter YouTube
Justice of the Peace Pct. 3, Place 2
Justice of the Peace Pct. 4, Place 2
Tom Lawrence (i) Email
Justice of the Peace Pct. 5, Place 2
Jeff Williams (Bio) 281-531-8700 Web Email Facebook
Justice of the Peace Pct. 6, Place 2
Justice of the Peace Pct. 7, Place 2
Justice of the Peace Pct. 8, Place 2
RLC Member Louie Ditta (i) Email
Harris County Republican Party Chairman
RLC Member Jared Woodfill (i) 713-751-3080 Web Email Facebook
 
 

Important Dates

October 4, 2009 - First Day to File for Place on Ballot for Precinct Chair

December 3, 2009 - First Day to File for Place on Ballot other than Precinct Chair

January 4, 2010 - Last Day to File for Place on Ballot

January 1, 2010 - First Day to Apply for Ballot by Mail

February 1, 2010 - Last Day to Register to Vote

February 16, 2010 - First Day of Early Voting

February 23, 2010 - Last Day to Apply for Ballot by Mail (received not Postmarked)

February 26, 2010 - Last Day of Early Voting

March 2, 2010 - PRIMARY ELECTION DAY

March 15, 2010 - Last Day to Register to Vote For Runoff Election

April 5, 2010 - First Day of Early Voting For Runoff Election

April 6, 2010 - Last Day to Apply for Ballot by Mail  For Runoff Election
                      (received not Postmarked)

April 9, 2010 - Last Day of Early Voting For Runoff Election

April 13, 2010 - PRIMARY RUNOFF ELECTION DAY
 
 
 

Harris County Republican Party - 3311 Richmond, Suite 218
Houston, Texas 77098 - 713-838-7900 - FAX 713-838-7901